Pożegnane śp. Profesora Franciszka Ferdka

Z wielkim żalem żegnamy śp. Franciszka Ferdka (1930–2019), matematyka, wybitnego pedagoga i metodyka, nauczyciela wielu pokoleń absolwentów wrocławskich liceów, w tym Liceum Ogólnokształcącego nr III im. Adama Mickiewicza.
Pan Profesor Franciszek Ferdek czas pracy zawodowej w równej mierze poświęcił kształceniu młodzieży i nauczycieli. W latach 1954–61 pracował w IX, XI i I LO we Wrocławiu, potem do roku 1965 w Okręgowym Ośrodku Metodycznym, a następnie do roku 1967 w Studium Nauczycielskim. W latach 1968–76 był pracownikiem Uniwersytetu Wrocławskiego; w okresie 1964–66 prowadził klasę matematyczną z nauką programowania w I LO we Wrocławiu, zaś w od roku 1968 do 1976 – autorskie klasy matematyczne w III LO we Wrocławiu (wspólnie ze Stanisławem Fudali).
W Trójce, jako pełnoetatowy nauczyciel matematyki pracował najdłużej – od roku 1973 do 1987, a później, już po przejściu na emeryturę, ciągle w LO nr III, do początku lat 90-tych . Śp. Profesor Franciszek Ferdek jest współautorem programu i organizatorem pierwszej matematycznej klasy „uniwersyteckiej” oraz, na początku lat 80. ubiegłego wieku, pierwszej pracowni komputerowej w III LO (słynne komputery osobiste ZX Spectrum). Śp. Profesor w latach 1969–78 był członkiem Okręgowego Komitetu Olimpiady Matematycznej. Był wychowawcą wielu laureatów i finalistów Olimpiady Matematycznej, autorem licznych artykułów o nauczaniu matematyki. W latach 1980–81 stał się współzałożycielem NSZZ „Solidarność” w województwie wrocławskim oraz założycielem podziemnego pisma „Solidarność Nauczycielska”.
Żegnamy Wspaniałego Człowieka, Nauczyciela, kogoś, kto bez wątpienia współtworzył etos naszego Liceum, bez kogo LO nr III nie byłoby tą samą szkołą.
Liceum Ogólnokształcące, nauczyciele, uczniowie i dyrekcja łączą się dzisiaj uczuciowo z zasmuconym Synem, Córką oraz Wnukami Pana Profesora Franciszka Ferdka.