Pożegnanie śp. Profesora Romana Wytyczaka

Z wielkim smutkiem odebraliśmy wiadomość o śmierci Pana Romana Wytyczaka – geografa i kartografa, wybitnego Pedagoga i Wychowawcy, wieloletniego Nauczyciela w LO nr III we Wrocławiu.

Pan mgr Roman Wytyczak urodził się 22 lipca 1939 roku w Samborze woj. Lwów., wojnę spędził w Przemyślu. W 1946 roku wraz z rodzicami przyjechał na tzw. Ziemie Odzyskane (Zachodnie) i zamieszkał w Żarach, gdzie ukończył szkołę podstawową i liceum. W 1957 rozpoczął studia w Uniwersytecie Wrocławskim na Wydziale Nauk Przyrodniczych w zakresie geografii. Studiował w latach 1957/58 do 1962/63, kiedy to uzyskał tytuł magistra geografii 21.03.1963 r.
Pierwszą pracę podjął 01 września 1963 roku w Szkole Podstawowej Nr 32 we Wrocławiu,
następnie został przeniesiony służbowo z dniem 01 września 1969 roku do III Liceum Ogólnokształcącego (obecnie Liceum Ogólnokształcące Nr III im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu), gdzie pracował jako nauczyciel geografii do 31 sierpnia 1985 roku.
14 października 1974 roku  Kurator Okręgu Szkolnego we Wrocławiu powołał Pana Romana Wytyczaka na stanowisko Profesora Szkoły Średniej, a 29 grudnia 1975 roku Profesor został odznaczony Brązową Odznaką „Zasłużony dla województwa wrocławskiego i miasta Wrocławia”. Rok później, 14 października 1976 otrzymał Nagrodę Ministra Oświaty i Wychowania za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej.
Posiadał honorową srebrną odznakę PTTK, odznakę za pracę z młodzieżą, honorową odznakę Turysta Dolnego Śląska.
Swoją miłością do turystyki, do krajoznawstwa zarażał i porywał uczniów, wychowanków III LO. Był wielkim Autorytetem Pedagogicznym i znawcą geografii – świata i Dolnego Śląska. Był animatorem i prekursorem wychowania poprzez działanie, eksplorację i poznawania świata wprost, na własne oczy –  pieszo,  pociągiem lub autobusem z literaturą fachową „pod pachą”.
Profesor Roman Wytyczak pracę dla III LO zakończył 35 lat temu ale pamięć i szacunek jaki zaskarbił sobie wtedy przetrwał do dziś w sercach i umysłach wielu Jego Kolegów, Koleżanek z Grona Pedagogicznego, licznych Absolwentów oraz piszącego te słowa.

Śp. Profesor Roman Wytyczak został pochowany 19 sierpnia 2020 roku na cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu.

Cześć Jego pamięci.