Zmarł doc. Roman Zuber

Kilka dni temu w wieku 97 lat zmarł doc. Roman Zuber, były dyrektor Instytutu Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego, pionier polskiej informatyki, pierwszy kierownik Pracowni Matematycznej Wrocławskich Zakładów Elektronicznych „Elwro”, które produkowały m.in. pierwsze polskie kalkulatory biurowe oraz jako pierwsze w Polsce wdrożyły seryjną produkcję komputerów (marki „Odra” – z których niektóre modele pozostały w użyciu ponad 35 lat). W roku szkolnym 1964/65 (czyli zaledwie 6 lat po wyprodukowaniu pierwszego polskiego komputera – Uniwersalnej Maszyny Cyfrowej XYZ) docent Zuber zaczął prowadzić zajęcia w eksperymentalnej klasie naszego LO, której uczniowie pisali programy (w języku Algol 60) w specjalnie zorganizowanym laboratorium. Były to pierwsze klasy informatyczne (choć wtedy nie używano jeszcze słowa „informatyka”) w Polsce. Wielu ich absolwentów pracowało później w powstałym w 1975 r. Instytucie Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego.