Wycieczka nagrodowa

W dniach 12-16.09.2022 roku odbyła się wycieczka nagrodowa do Belgii dla 20 uczniów naszej szkoły, którzy w roku szkolnym 2021/2022 uzyskali tytuł  Laureata, Finalisty olimpiady przedmiotowej lub brali udział w kilku  olimpiadach na poziomie okręgowym. Wyjazd był dofinansowany przez Wydział Edukacji Miasta Wrocławia oraz Radę Rodziców Liceum Nr III. Dodatkowo do wycieczki dołączyło 25 uczniów, dla których  była  ona pełnopłatna.

Swoją wizytę w Brukseli uczniowie rozpoczęli od wizyty w  Atomium. To  102-metrowa konstrukcja składająca się z 9 olbrzymich kul przedstawiających powiększony 165 miliardów razy model żelaza. Powstała w 1958 r. z okazji Wystawy Światowej w Brukseli.  Jest to jeden  z najbardziej rozpoznawalnych symboli miasta.

Następnie uczestnicy wyjazdu zwiedzili Dzielnicę Europejską, w której znajduje się: Parlament Europejski, Komisja Europejska, Rada Europejska oraz Rada Unii Europejskiej. Tutaj do wycieczki dołączyli  na 2 godziny absolwenci III LO, którzy chcieli spotkać się  z nami i specjalnie przyjechali do Brukseli z Holandii.

Podczas wizyty w Parlamentarium uczniowie zwiedzili wystawę interaktywną i poznali  sposób pracy PE i wpływ UE na życie codzienne obywateli.

W stolicy Belgii uczniowie mieli okazję zobaczyć jeden z najpiękniejszych Ratuszy w Europie, Królewskie Galerie św. Huberta ze szklanym sufitem,  Pałac Królewski, gotycką Katedrę św. Michała i  św. Guduli, która przypomina paryską katedrę Notre Dame czy Manneken Pis i Jeanneken Pis.

Drugiego dnia uczestnicy wycieczki zwiedzali Wenecję Północy –Bruggię.  Stare Miasto w Bruggii jest w całości wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Uczestnicy mogli podziwiać wieże Belfroi  oraz Ratusz a w nim dwie udostępnione dla zwiedzających sale : Salę Gotycką i Pokój Radców. Najpiękniejszy kościół i wizytówka Brugii, czyli kościół Najświętszej Marii Panny to przykład mistrzowskiej brugijskiej architektury. Do najważniejszych arcydzieł, które znajdują się w świątyni, należy jedyny wywieziony z Włoch za życia Michała Anioła posąg jego autorstwa – rzeźba Madonny z Dzieciątkiem. Uczniowie zwiedzili też Bazylikę Świętej Krwi.

Następnym punktem programu była Antwerpia, która jest jednym najważniejszych ośrodków  handlowych  Europy. Dworzec Centralny nazywany  Kolejową Katedrą jest uważany za najlepszy przykład architektury kolejowej w Belgii. Niezwykłe połączenie stylów powoduję, że trudno jest mu przypisać jeden, dlatego najczęściej mówi się o eklektyźmie.

Ostatniego dnia po porannej wizycie na brukselskim  rynku, zakupach pamiątek  uczniowie udali się do najmniejszego miasta świata Durbay. Znajduje się tu skała Falize, której wiek szacuje się na ponad 300 mln lat oraz np. Park Topiaires zaplanowany w stylu renesansowych i barokowych ogrodów. Wieczorem uczestnicy  wyjechali  w drogę powrotną do Wrocławia.

Wspólnie spędzony czas podczas wycieczki , spacery malowniczymi uliczkami   były okazją dla lepszego poznania się uczniów, którzy część nauki w LO Nr III spędzili na nauce zdalnej.

Opiekunami na wyjeździe były  Panie:  Marta Helt, Małgorzata Dudzińska i Cecylia Witkowska.

W przyszłym roku planowany jest wyjazd nagrodowy do Włoch, dlatego już teraz  zachęcamy do startu w olimpiadach i życzymy powodzenia!

Sponsorom wycieczki jeszcze raz bardzo dziękujemy za wsparcie i docenienie osiągnięć naukowych uczniów naszej szkoły.