Pożegnanie Pani Hanny Garygi

„Wszystko przemija.
Człowiek mądry wie to od samego początku i niczego nie żałuje.”
Olga Tokarczuk „Prowadź swój pług przez kości umarłych”

Z ogromnym smutkiem i zaskoczeniem przyjęliśmy  wiadomość o śmierci Pani Profesor Hanny Garygi.

Pani Profesor Hanna Garyga była i pozostanie uosobieniem ducha pedagogicznego naszego Liceum. Miłość do matematyki, pasja nauczania, serce dla uczniów,  osobista prawość, bezkompromisowość w kwestiach etycznych uczyniły Ją symbolem tego, czym Trójka chciałaby zawsze być.

Praca w szkole była Jej powołaniem. O sobie zawsze myślała jako o matematyku – kobiecie.
Była absolwentką naszego Liceum w klasie matematycznej uniwersyteckiej.  Była absolwentką wybitną –  laureatką Olimpiady Matematycznej.  Pokazała, że  dziewczyny z powodzeniem mogą konkurować  w tej dyscyplinie w chłopakami, co w tamtych czasach przeczyło utrwalonym  stereotypom.

Pani Hanna Garyga ukończyła matematykę teoretyczną  w Uniwersytecie Wrocławskim. W następnych latach odbywała studia doktoranckie w zespole Profesora Andrzeja Hulanickiego. Współpracowała wtedy z wybitnymi wrocławskimi matematykami, m. in. z Markiem Bożejką i Tadeuszem Pytlikiem.

Od 1 września 1987 r  do  31 sierpnia 2017 związana była zawodowo z  Liceum Ogólnokształcące Nr III im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu. Uczyła matematyki i informatyki.  Była opiekunem i administratorem jednej z pierwszych (drugiej) pracowni komputerowych w naszej szkole.

Była wspaniałym, oddanym uczniom Wychowawcą.

Kochała poezję. Pisała, publikowała, miała pamiętne spotkania autorskie. Zawsze sprzeciwiała się  złu i głupocie – także tej, która była obecna w życiu politycznym i  społecznym.  Kochała zwierzęta. Była niesłychanie wrażliwa na wszelkie przejawy przemocy, okrucieństwa i wykorzystywania – zarówno ludzi jak i zwierząt.

Była duszą i sercem naszego szkolnego środowiska.

Będziemy myślami  i uczuciami zawsze z Hanią.