Mural

Dzięki wsparciu firm Dom Construction Sp. z.o.o. z siedzibą w Warszawie, Dom Development Wrocław Sp. z.o.o. oraz zgodzie Kierownictwa Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej na wykorzystanie ściany będącej fasadą ich budynku, Trójkowy MURAL, który wydawał się być nierealnym marzeniem, staje się faktem.

Pomysł Trójkowego MURALU powstał kilka lat temu, w trakcie rozmowy z absolwentami szkoły. Wydawało się, że będzie to koncepcja, która zostanie tylko w sferze marzeń, ale nadchodzący jubileusz stał się pretekstem do jej realizacji. W przedsięwzięcie włączył się Samorząd Uczniowski LOIII, który zorganizował konkurs na projekt MURALU, otwarty dla uczniów oraz absolwentów szkoły. W założeniu MURAL miał przedstawiać historię szkoły na tle miasta Wrocławia. Zwycięski projekt absolwenta klasy architektonicznej naszego liceum p. Macieja Konopki, został poddany szerokim konsultacjom środowiska szkolnego i Stowarzyszenia Absolwentów LO III, był kilkukrotnie modyfikowany, udoskonalany i „dopieszczany” – na jego bazie powstała ostateczna wersja MURALU.

Rozmiar tego ściennego obrazu to około 100 metrów kwadratowych. Warto zaznaczyć, że będzie wykonany farbami pochłaniającymi smog, co jest istotne z uwagi na bezpośrednie sąsiedztwo boisk sportowych oraz gmachu szkoły, a także umiejscowienie ściany w zabytkowej dzielnicy Wrocławia, w której ciągle dominują stare kaflowe piece. Według zapewnień producenta 1 metr kwadratowy ściany pomalowanej farbą pochłania taką samą ilość smogu co jedno drzewo. Ekologiczne podejście do życia jest ważne i konieczne aby móc właściwie wychowywać kolejne pokolenia uczniów i dlatego zastosowanie tego rozwiązania jest dla nas priorytetem. Projekt zawiera wiele symboli takich jak wrocławskie mosty, które w swoim założeniu łączą dwa brzegi, a w odniesieniu do szkoły mają łączyć pokolenia. Lata wplecione w nurt rzeki mają pokazać historię szkoły na tle upływającego czasu. Postać Adama Mickiewicza – patrona szkoły – z palcami ułożonymi w napis „LO III” oraz dwa budynki szkolne, w których na przestrzeni ostatnich lat mieściła się wrocławska Trójka.

Mamy nadzieję, że będzie jednoczył społeczność Trójki, a także wpisze się na stałe jako ważny element historii szkoły. Żywimy nadzieję, że stanie się też istotnym punktem wrocławskiej dzielnicy Nadodrze.

Skip to content Click to listen highlighted text!